نکات مهم طراحی لوگو


به طور کلی لوگوی شما، نمودی ظاهری از فعالیتی است که شرکت شما انجام می‌دهد و آن را به مشتریان کنونی یا احتمالی معرفی می‌کند.

به عنوان مالک یک کسب‌وکار کوچک، حتماً از مورد توجه بودن و ایجاد یک تأثیرگذاری ماندگار استقبال خواهید کرد. یک لوگوی تأثیرگذار و قابل تشخیص، به مردم کمک خواهد کرد که شرکت شما را در یاد داشته باشند؛ اما ساخت یک لوگو از ابتدا یا بهبود لوگوی فعلی، کاری چالش‌برانگیز است. این کار به سادگی انتخاب از بین فونت‌های موردعلاقه نیست.

مشخصات یک لوگوی مؤثر:

 • حاکی از ارزش‌های تجاری شماست
 • اعتبار بیشتری به شما در نزد مشتریان احتمالی می‌بخشد
 • به عنوان یک یادبود بصری در نزد مشتریان عمل می‌کند

نکات مهم طراحی لوگو

نکات مهم طراحی لوگو

نکات مهم طراحی لوگو

۱-ساده طراحی کنید

بهترین لوگوها و آنهایی که بیشترین تاثیر را در ذهن مشتری می گذارند ساده ترین لوگوها هستند. لازم نیست نکات زیادی را لوگوی خود بگنجانید. هر چه ساده تر بهتر. درنظر داشته باشید که لوگوی شما در ابعاد و حالات مختلفی استفاده می شود و در خیلی از حالت ها (مثل چاپ در ابعاد کوچک) جزییات شما از دست خواهند رفت. اگر جزییات و پیام هایی که در لوگو گنجانده اید در جهت هدف کلی لوگو حرکت نمی کنند آنها را حذف کنید.

۲-در خاطر ماندن

لوگو باید بعد از اولین بار دیده شدن به راحتی به خاطر آورده شود. در حالت عادی مردم تنها یک نظر به لوگوی شما نگاه خواهند کرد و وقت زیادی را صرف دیدن و برانداز کردن لوگوی شما نمی کنند پس باید در یک نظر کاری کنید لوگوی شما در خاطره آنها ثبت شود. باید لوگوی شما روی یک نکته تاکید داشته باشد و چند عنصر اصلی آن بخش عمده تصویر را به خود اختصاص داده باشند. (مثلا بخش عمده لوگو را یک عنصر هندسی به خود اختصاص داده باشد مثل سه دایره متقاطع) لوگویی که پیچیده باشد، به هم ریخته باشد و بخش ها و قسمت های مختلفی داشته باشد هرگز در خاطر مشتری نخواهد ماند.

همچنین بخوانید :  ایده های جذاب برای طراحی کاتالوگ و بروشور تبلیغاتی

۳-تازه و متمایز باشید

قبل از طراحی لوگو به لوگوی رقبای خود نگاهی بیاندازید، عناصر اصلی آنها را بشناسید و سعی کنید از رقبای خود کپی نکنید. به طور مثال مخابرات پر است از نشانه های کره زمین یا همه دندانپزشکان از دندان درلوگوی خود استفاده می کنند. گرچه استفاده از این موارد منطقی است اما اگر می خواهید از رقبا بهتر باشید پس مثل آنها طراحی نکنید: “نیازی نیست لوگو کاری که شرکت شما می کند را بیان کند: لوگوی مرسدس بنر خودرو ندارد و در لوگوی اپل نیز کامپیوتری مشاهده نمی شود؛ لزومی ندارد لوگوی فست فود غذا داشته باشد و این که مربوط به کار شماست دلیل مناسب بودن آن استفاده از آن نیست.”

نکات مهم طراحی لوگو

نکات مهم طراحی لوگو

۴- مدرن و به روز باشید

سعی کنید طبق روندهای روز طراحی لوگوی خود را طراحی کنید. یک روند طراحی وقتی در جامعه جا بیافتد در نظر مردم نیز جذاب جلوه می کند. اگر می خواهید لوگوی شما از الان تا چند سال بعد ارزش داشته باشد بر اساس طراحی روز اقدام به ساخت لوگو کنید. در سالهای اخیر گرایش گسترده ای در میان طراحان برای طراحی با رویکرد تخت “Flat” و یا اصلاحا طراحی متریال ایجاد شده است. طراحان لوگو نیز از این قافله عقب نمانده اند و لوگوهای جدید را بر اساس این گرایش طراحی می کنند. در این گرایش همه طراح ها دوبعدی و ساده طراحی می شود. از سایه و عمق دادن پرهیز می شود و همه چیز به سمت ساده سازی حرکت می کند.

همچنین بخوانید :  با انواع کاتالوگ و بروشور آشنا شوید

حتی شرکت های بزرگ و شناخته شده نیز در سالهای اخیر لوگوی معروف خود را عوص کرده اند و از طراحی تخت بهره برده اند. شما نیز بهتر است همین امروز به سمت طراحی تخت حرکت کنید. حتی اگر سازمان بزرگ و معروفی دارید از تغییر لوگو نترسید و توجه کنید که گوگل و مایکروسافت نیز لوگوی خود را در سال گذشته عوض کردند.

۵- تناسب اجزا و نسبت های بصری را رعایت کنید

لوگوهای موفق به واسطه استفاده و پیروی از اصول اولیه معماری مثل اصل نسبت طلایی چشم نواز هستند و به خوبی در ذهن ثبت می شوند. رعایت جنبه های زیبایی شناسی علاوه بر انتخاب ابعاد و نسبت ها خود را در انتخاب رنگ نیز نشان می دهد. استفاده از رنگ هایی که با هم تناسب یا تضاد مناسبی دارند در کنار هم، و توجه به نوع کسب و کارتان در انتخاب رنگ ( مثلا استفاده از رنگ های گرم و زنده برای رستوران ها مناسب است) در ایجاد یک لوگوی زیبا به شما کمک می کند.

نکته بعدی هم خوانی میان بخش های مختلف لوگو است. اگر در طراحی از خطوط منحنی استفاده کرده اید پس برای انتخاب نوع فونت نیز از همین روند استفاده کنید. باید زبان طراحی خطوط و اجزای مختلف لوگو یکسان باشد.

۶- مخاطب خود را بشناسید

لوگوی انتخابی شما باید با نوع جامعه مخاطبتان تناسب داشته باشد. به طور مثال در طراحی لوگو برای یک محصول کودکانه باید از رنگ های شاد و فونت های تاحدی جذاب و غیررسمی استفاده کرد. حال آنکه این نوع طراحی برای طراحی لوگوی یک سازمان حقوقی مناسب نیست.

همچنین بخوانید :  اهمیت کاتالوگ و بروشور به عنوان یک ابزار بازاریابی

۷- اندکی خلاقیت به خرج دهید

قبلا در مطلبی چند نمونه لوگوی خلاقانه را خدمت شما معرفی کردیم. رساندن یک پیام پنهان و یا یک نکته جالب توجه در لوگو می تواند لوگوی شما را برای همیشه در خاطره ها ثبت کند. در طراحی لوگو عجله نکنید و سعی کنید با اندکی صرف وقت و نظر خواستن از کارمندان خود یک نکته ولو کوچک به لوگوی خود اضافه کنید.

مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + یازده =

  Open chat
  سلام
  چطوری میتونم کمکتون کنم؟
  تماس و مشاوره