لیتوگرافی چیست؟


لیتوگرافی چیست؟ درواقع لیتوگرافی همان چاپ سنگی است که در چاپ دیجیتال حذف شده است. البته هنوز هم از صنعت لیتوگرافی در چاپ افست استفاده می شود. چاپ لیتوگرافی عبارت از عملیات انتقال رنگ از صفحه های فلزی آلومینیومی به کاغذ است. برخی از دست اندرکاران صننعت چاپ از لیتوگرافی به عنوان مادر صنعت چاپ یاد می کنند. در گذشته و قبل از پیشرفت های نوین در عرصه چاپ، این شیوه بسیار رایج بود. امروزه انواع مختلفی از شیوه های چاپ ابداع شده که برخی از آنها بدون عملیات لیتوگرافی انجام می شود.

چاپ لیتوگرافی چیست؟

در واقع Lithography Printing یک مرحله از چاپ است و به تنهایی استفاده می شود. در این شیوه با استفاده از ابزار خاص و الگو، طرح مورد نظر بر روی صفحه منتقل می شود. دو شیوه رایج در لیتوگرافی استفاده می شود که عبارت است از:

لیتوگرافی چیست؟

لیتوگرافی

روش حکاکی ردیفی در لیتوگرافی

حکاکی مستقیم یکی از روش های اجرایی در صنعت چاپ و لیتو است. شیوه کار به این صورت است که پروپ روی لایه زیرین در حال حرکت است و طرح مورد نظر با اشتفاده از مکانیسم مکانیکی و الکترومکانیکی منتقل می شود. سرعت تولید در حکاکی ردیفی بسیار کندتر است اما از نظر دقت و کیفیت و جزئیات، بدون تردید این شیوه حرف های زیادی برای گفتن دارد.

چاپ لیتوگرافی با روش تکرار موازی

برای چاپ با سرعت بالا، از روش حکاکی مستقیم استفاده نمی شود. در این صورت، از لیتوگرافی به روش تکرار موازی استفاده می شود که در آن، انتقال طرح به روش تابشی و توسط ماسک نوری انجام می شود. با توجه به سرعت عمل بالاتر در این شیوه، استفاده از حکاکی ردیفی بسیار متداول تر است. در لیتوگرافی با روش تکرار موازی، اجرای طرح با محدودیت‌هایی مواجه است.

همچنین بخوانید :  تاثیر بگ های تبلیغاتی در افزایش فروش
مراحل چاپ لیتو

مراحل چاپ لیتو

مزایای لیتوگرافی در چاپ افست

کیفیت بالای تصاویر در چاپ افست به دلیل استفاده از شیوه های رایج در لیتو است. اگر چه در مقایسه با چاپ دیجیتالی، افست زمان بیشتری را طلب می کند ولی نتیجه به مراتب بهتر خواهد بود. تنظیمات دستگاه چاپگر افست وقت گیرتر و حساس تر از دستگاه های چاپ دیجیتال است و این به دلیل پروسه چاپ و طراحی ( زینک و …) است. همین موضوع هم هزینه های چاپ در تیراژ کم را اندکی افزایش می دهد ولی در چاپ به تعداد بالا هزینه افست با متد لیتوگرافی به مراتب مقرون به صرفه است. یتوگرافی امکان چاپ با کیفیت تری را فراهم می‌آورد و مزایای زیادی دارد، از جمله اینکه:

 • امکان انتخاب رنگ برای چاپ با کیفیت بالاتر وجود دارد.
 • استفاده از کاغذهای چاپ در اندازه و ابعاد بزرگتر امکان پذیر است.
 • همه نوع کاغذ با ضخامت و مواد اولیه متنوع را می توان در آن استفاده کرد.

طراحی و چاپ سینا  با بیش از بیست سال سابقه اجرایی در صنعت چاپ کشور، توان بالایی در پر.وژه های چاپ در تیراژ بالا را دارد. استفاده از دستگاه های پیشرفته و توان علمی و تجربی متخصصین دو عامل مهم در جلب رضایت سفارش های قبلی بوده است.

مقاله

چاپ لیتوچاپ لیتوگرافیلیتولیتوگرافیلیتوگرافی چیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 3 =

  Open chat
  سلام
  چطوری میتونم کمکتون کنم؟
  تماس و مشاوره